Bodrum Hakkında


Humelinin sözleriyle ebedi mavilikler ülkesinden merhaba. Kadim zamanlardan beri bu bölgenin çocukları, denizin köpüklü boynuna yatmak için elleriyle ahşap tekneler yaptılar. Denizin kıyısında büyüdü o çocuklar. Oyuncakları bile ahşap tekneydi onların. Onlar büyüdü,tekneler büyüdü bu tarih boyunca hep böyle devam etti. Mavinin yeşilin her renginin gözlerinizde ve yüreğinizde bir cümbüş yaratacağı bodrum sizi bekliyor. Bodrum deniz demektir. Burada bütün yollar denize çıkar. Her köşesi denizle öpüşür. Her sahili bir başka güzel, bir başka endamlıdır. Bodrum Aşk’tır, Tutkudur.

Altıyüzyıldır ayakta tüm ihtişamıyla Bodrum Kalesi. Anfi Tiyatro, Milattan dörtyüzyıl önce kral mavzalosun dünyaya hediyesidir. Sıcak kumlarına basıp tarihin yıkandığı bu koylarda hergün başka bir güzellikle tanışma fırsatınız var. Bir sevda’dır bodrum.

Taş üstüne taş konularak yapılan ak kireçli çivit mavisiyle kapıları pencereleri boyanmış başına her renk begonminlerden taç takılmış evlerin kemerli dar sokaklarından geçerek kaleye doğru yürüyün. Denizin hiçbir parfümle kıyas kabul etmez iyot kokusu sana doğru yolu göstericektir.

Antik limanı korumak için kale yaptı rodosca valileri taşlarını dünyanın yedi harikasından mozeleden taşıyarak. Mozele adını dünyadaki bütün anıt mezarlara verdi. Şimdi o kale’nin içinde dünyanın en muhteşem su arkeoloji müzesi sizleri bekliyor.

Yüzyılın en önemli 10 keşkinden biri. Dünyanın en eski batığı uluburun. Batığın binlerce yıllık zamana direnen ihtişamını izleyin. Mısır krallığından, hitit krallığına gönderilen hediyeler galerisinde altın kupanun görkemi sizleri büyüleyecek.
Bodrum Kalesi
Herodot baba burada doğdu. Tarih buradan yazılmaya başlandı. Dünyanın ilk kadın amireli artemisya bu yarım adanın birçok ilklerinden sadece biri. Dünyanın 7 harikasından biri Mozele. Krale prensesi ada burada taktı taçını. Amazon savaşçılar helenlerle savaşırkan resmedildi mermer üzerine. Burası kadın kahramanlar ülkesidir. Bir tarihin içinde yürürsün. Denizden gelen porsaların çektiği küreklerin hışırtısını duyarsın. Turgut Reis’in kadırgasından sesler gelir kulağına. Mimdos kapısında kraliçe ada’ya altın taçını takarken büyük iskenderi hayel edersin.

Bodrum dört mevsim şahanesin.

Bodrum taçını takarak bakarken ege’ye, incileri etrafına halka olmuştur. Gümüşlük, Bites, göltürkbükü, gündoğan, ortakent, Turgut reis, yalıkavak Onlar taçın incileridir.. Herbirinde ayrı bir lezzet, farklı bir rahiya eğlence ve deniz seni bekler.

Bodrum’un yanıktenli, gülenyüzlü, dost canlısı insanları vardır. Mavinin her rengini gözlerinde görürüm, ak kireçli marur yüzünde begonvil saçların öper denizi der şair.

Bodrum kralları, kraliçeleri, prensleri, şeyhleri dünyanın en ünlü sanatçılarını misafir etti otellerinde guletlerinde. Öğrencilerin neşeli kahkahaları ısıttı kış akşamlarını. Bu kadar genişki kuçağında herkese yer var. Burada bir mayo, bir havlu herkes eşit. Kim olursan ol gel. Paylaştıkça büyür Bodrumun mutluluğu.

Yorulunca köpüklü bir türk kahvesi içimi mola. Bir kıyı kahvesinde oturup devasa turist gemilerinden gelen gezginleri izlerken ince belli çay bardaklarında içtiğin bergamut kokulu çay senin ve dostların hem içini hemde kalbini ısıtıcak. Bodrum deniz, deniz balık demekse, karidesler, kalamarlar, nar çiçeği renginde bu barbunlar halis zentinyağında sizin için kızarır. Lal renginde 1 kadehte şarap, sağlığınıza, hoşgeldiniz.

Burada her açılan kapı seni başka bir aleme taşır. Bodrum süprizler kentidir. Yeni dostlar, yeni arkadaşlar ediniceksiniz. Belkide ömür boyu sürecek birlekteliğin. Bu kadar güzel şarkı söylediğinize siz bile şaşıracaksınız.
Pazarlarını çarşısını dolaşın. Mandalina’nın unuttuğun kokusunu yeniden keşfedin. El emeği göznuru hediyelik ürünler, renk cümbüşü oyalı yemeniler. Yüzyıl denizaltında tenini okşamak için sabırla beklemiş sünger ile tanış. Eskinin sünger kasabasının hatırası dersin dokundukça. Karyalıların giydiği sandaletler, su kabağından sanat şaheserleri, antik zamandan bugüne çalışan çömlekçiler, sihirli egzotik şifalı otlar, el dokuması yöre halıları hep sizin için.

Antik limandan bütün akdenize yükler taşındı halikarnastan. Şarap taşındı, zetinyağ taşındı amporalarla. Leleklerden, karyalılardan, Osmanlıya kadar bütün zamanlarda ahşap gemiler yapıldı. Sonra balıkçı gemileri, süngerçi tekneleri yaptılar. Şimdi rüzgar topluyor beyaz yelkenli bodrum guletleri dünya denizlerinde.

Başka yerde nur içinde yatıcağına, buraya gel nur içinde yaşa diyen halikarnas balıkçısı.

Bodrun dört mevsimi yaşar. Gündüzü begonmi, gecesi menekşe kokar. O kadar büyük ki yüreği Bodrumun bütün dünyaya yer açabilir. Sevgisini, yüreğini, denizini, kumsalını, güneşini sizlerle paylaşmak ister.Okuyucu Puanımız
[Toplam: 0 Ortalama: %ortalama%]